A budapesti Neuschlosz-villa: Ahol a titkok maradnak…

Hogyan talált otthonra egy butik kristálycsillár-készítő

A budapesti „Rózsadombon” egy csendes utcában megbújt egy elbűvölő, impozáns régi ház, a „Neuschlosz Villa”, ahol Manooi A Light Creations főhadiszállása itt található.

A kastély egyfajta kastélynak tűnik, keverve a neobarokkot és a neoreneszánsz stílust. A villáról készült régebbi képek a toronyrész csúcsát tárják fel, amelyet egy meredek korona tetőzik, mint ahogyan azt sok prágai tornyot láthatnánk. Manapság azonban lapos a tetején – a kastély egyik harci sebhelye a második világháborúból. És számos szabadtéri és fedett verandája van – később hozzáadva –, amelyekről lenyűgöző kilátás nyílik a városra.

Ma ez az egyedülálló építmény a 13. kerületi Apostol utca 2. szám alatt Budapest kreativitását és kitartását egyaránt bizonyítja.

apostol

Az első tulajdonosáról, Neuschlosz Ödönről elnevezett, pompás ház 1898-ban készült el az akkor még ismeretlen Alpár Ignác magyar építész terve alapján, aki a Budapest építészeti fejlődéséért felelős építészek megbecsült nemzedékének egyike lett. század fordulóján. Valójában a villa megtervezése után Alpár széles körű elismerést vívott ki a városligeti millenniumi ünnepségre a Vajdahunyad várának („Varosliget”) megtervezésével, majd a Budapesti Értéktőzsde, a Magyar Nemzeti Bank és a különleges „Anker” tervezésével. épület a belvárosban, a Deák tér közelében, a magyar főváros építészetének minden nevezetessége.

A hely mögötti történet felfedezése

Ez a fajta mély történelem és nagyság pontosan az volt Zoltai Judit, a Manooi társalapítója, kereste, amikor körülbelül 10 évvel ezelőtt elkezdett egy cég székhelyét keresni. Azt mondja, különleges megközelítést alkalmaz az irodahelyiség keresése vagy a családi élettér kiválasztása során. „Számomra fontos, hogy a helynek legyen története és némi történelem a háta mögött” – magyarázza.

Judit szerint a Neuschlosz-villa sem volt másképp. Volt egy furcsa hirdetése, amely felkeltette az érdeklődését.

Emlékszik: „A hirdetésen volt egy furcsa kép, amelyen a faragott fa belső része volt, ami fantasztikus, de a kép furcsa és sötét volt. A hirdetésből mégis kiderült, hogy a térnek van némi lelke; Nem mindig keresek valamit, ami „jó” lenne. Amit választok, annak rendelkeznie kell egy bizonyos „valamivel”.

Judit elmagyarázza, hogy valahányszor ő és a férje, Heder János, a Manooi társalapítójar, ingatlant keres, ő az, aki elvégzi a lábmunkát, mielőtt megmutatja neki a „döntősöket”.

Kívül-belül remekmű

Ha a Neuschlosz-villa szokatlan külseje nem wow csak lépjen be a kastély főbejáratánál található nehéz és masszív faajtón, amely egy archaikus falépcsőt tár elénk. Ezen túlmenően az ember egy hatalmas szalonba lép, amely tele van bonyolultan faragott vörösfával Dél-Amerikából. A tekintélyes, régi szoba elég nagy a labdadobáshoz. És közvetlenül a szomszédban, a szalontól balra van egy lenyűgöző, régi világú könyvtár. Könnyen elképzelhető, hogy tele van klasszikus könyvekkel. A szalon jobb oldalán Manooi irodái találhatók.

Judit azt mondja, ő is emlékszik, hogy először látta ezeket a dolgokat.

„Szóval azon a napon, amikor elmentem megnézni a villát, elbűvölő volt, mert beléptem, felnéztem és láttam az összes kézműves fát, aztán bementem a lehetséges irodahelyiségünkbe, és kinéztem a Dunára, és a hely nagyon megragadott. . Az egyik hátsó kis szoba kifejezetten világos, és kicsit más, mint a többi – a Margitszigetre és a Margit hídra néz. Nagyon elbűvölőnek találtam.”

„Jánosnak is azonnal tetszett” – teszi hozzá.

Héder János a Manooi társalapítója

Modern fényalkotások bemutatása klasszikus hangulatban

Manooi részben az volt, hogy a villát választotta az a benyomás, amelyet a látogatásra érkező ügyfelekkel kelt.

„Mindenképpen azt a helyet kerestük, ahol a csillárjaink elférnének” – magyarázza Judit. „A kristálycsillárok mindkét modern térre ugyanolyan hatást gyakorolnak, mint a klasszikusokra, de mindenképpen a maximumot nyújtják a nagyon különleges helyiségekben, így tökéletesen illeszkednek a székhelyünkhöz és összhangban vannak vele, ügyfeleink pedig igazán lenyűgözik – pozitívan meglepődnek, amikor belépnek a szalonba, ahol szándékosan egy óriási csillárt szereltünk fel, hogy álomba repítsük őket, távol az élet mindennapi nyüzsgésétől és nyüzsgés.”

Azt mondja, Manooi irodái ellentétben állnak a Bauhaus-korszak házával, amelyben ő és családja élnek, de idejük nagy részét munkával töltik a villában.

„Emlékszem, nem voltunk egészen biztosak benne  Szerettünk volna maradni, mert a tér kissé sötét volt, de a ház képviselője biztatott, mondván: "Judit drága, meglátod, hogy tovább fogsz itt maradni, mint gondolnád." És igaza volt! Nagyon szeretünk ott lenni és dolgozni” – vallja be Judit.

 

Lune csillár egy irodában

Manooi kristálycsillárok

Ahol a történelem találkozik a rejtéllyel

Arról, hogy van-e még felfedeznivalója a Neuschlosz-villában, Judit elmondja, hogy egyik barátja osztott meg vele néhány régi fotót, amelyekből kiderült, milyen volt a ház belseje a régi időkben. „Eredetileg a falak és az ablakok nagyon eltérőek voltak, és ha megnézzük, hol voltak festmények, bútorok, vázák – milyen volt az élet 100 évvel ezelőtt –, az igazán érdekes bepillantást enged abba, hogyan nézett ki régen.”

Ám Judit szerint a kastély még ennél is nagyobb titkot rejt, amelyről kevesen tudnak – egy alagutat, amely a pincéből megközelíthető, és állítólag egészen a Dunáig vezet. 

„Kérdeztük ha valaki valaha végigment a folyosón” – számol be. – Nem, de azt mondják, hogy egyes részei be vannak falazva, mert aknák vagy ki tudja mik lehetnek az alagútban.

És éppen ezért, bár nem titok, hogy Manooi milyen nagyszerű helyet talált luxuscsillárjai megalkotásához és kiállításához, a régi ház néhány dolgot megtart magának.

 

Maradjon velünk a Manooi csapatának további történeteivel és meglátásaival kapcsolatban!