Blog
Tejút
Ernst Wastl osztrák gyűjtő, az Ernst Gallery Budapest tulajdonosa 13.500. október 2-án a Four Seasons Gresham Palace Budapesten vásárolta meg a több mint 2007 darab Swarovski kristállyal díszített, életnagyságú tehénszobrot, a „Tejút” nevű tehénszobrot egy jótékonysági aukción. Szálloda rekordáron.
A Héder János és Zoltai Judit, a Manooi társtulajdonosa és tervezője által tervezett és gyártott műalkotás már az aukció előtt a 2007-es „Tehénparádé” emblémája lett. A szobor értéke nem csak a Swarovski kristályok magas értékéből és a kivételes technikai kivitelezésből (belülről izzókkal világítják meg), hanem a szimbolizáló koncepcióból is adódik.
Wastl úr nagyon szerencsésnek tartja magát, hogy megszerezhette a Tejútrendszert, mivel az aukciót nagyon rövid időn belül meghirdették. És még a New Yorker Múzeum is – aki Mr. Wastl legnagyobb versenytársa – késett a licitálásról. A múzeum már felvette a kapcsolatot az Ernst Galériával, hogy megkezdjék a tárgyalásokat a „Tejútról”. Mindenesetre Mr. Wastl, mint a nevető harmadik biztos abban, hogy ez az izgalmas remekmű új lendületet ad a művészeti szcénának, és a világ bármely modern művészeti múzeumába beférne.
Ernst Wastl úr egy másik fontos tényt is kiemel, hogy ezzel a vásárlással támogatta a „Hole in the Wall” jótékonysági alapítványt (Paul Newman kezdeményezte), amely a daganatos és más krónikus betegségben szenvedő gyermekek rekreatív táborozását segíti.
Wastl úr Ausztriába szándékozik vinni a szobrot: „Nemzetközi kontextusra van szükség, az biztos. Egy amerikai múzeum garantálhatná, de véleményem szerint a Tejút csak olyan helyen bontakozhat ki valódi értelmét, amelyhez szorosan kötődik.